Yrd. Doç. Dr. Zelal KELEŞ TÜYSÜZ MD, PhD

zelal KeleşHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldum. 2001-2006 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimimi tamamladım.

Uzmanlığımı tamamlayacağım sırada uzman doktorlar için devlet hizmet yükümlülüğü yasasının yürürlüğe girmesi sonucu hayatımın en ilginç sürprizlerinden birisiyle karşılaştım. Siirt Devlet Hastanesi’ne atandım ve ilk uzmanlık deneyimimi 17 ay boyunca oldukça idealist bir şekilde yaşadım. Ayaktan fizik tedavi ünitesini baştan sona yenilettim ve 30 yataklı bir yatan hasta servisi kurdum. Ayrıca özürlülük kurulu başkanlığı ve etik kurul üyeliği gibi idari görevleri de yürüttüm. Hastaneye gelemeyen engelli hastaları il sağlık müdürü ile beraber evlerinde değerlendirip tedavilerini düzenledim. Bu süreçte yaptığım hizmetlerden ötürü Siirt Valiliği tarafından takdirname ile ödüllendirildim ki hayatımın en zorlu süreçlerinden birisini mutlu ve gururlu bir şekilde noktaladım.

Mecburi hizmete gitmeden önce hayallerimden birine daha bir adım atmış ve üç ayrı sınavı geçerek (UDS, LES, anabilim dalının sözlü sınavı) Gazi Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başlamıştım. Mecburi hizmete gittiğim yıl 2 dönem dondurduğum doktora eğitimime mecburi hizmetimin son aylarında başlamak zorunda kaldım. Siirt Ankara arasında mekik dokumaya başladım.

Mecburi hizmet bitiminde Fatih Üniversitesi FTR Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak 2008-2010 yılları arasında akademik çalışmalarımı sürdürdüm, bir yandan da doktora eğitimime devam ettim. Bu sırada daha önce araştırma görevliliğim sırasında aldığım temel elektronöromiyografi (EMG) eğitimimin üzerine rektörlükten özel izinle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda 3 aylık EMG eğitimi daha aldım. Bu eğitim bitiminde bulunduğum anabilim dalında EMG ünitesinin kuruluşuna aracılık ettim. 2010 yılının başında bulunduğum üniversitenin birtakım uygulamalarından rahatsız olarak kendi isteğimle istifa ettim. 1 yıl kadar özel bir fizik tedavi merkezinde çalıştım. Daha sonra çalışmaya ara verip nörofizyoloji ve egzersiz fizyolojisi ile ilgili bir doktora tez araştırması tasarlayarak projelendirdim. 2 yıl gibi uzun ve yorucu bir tez çalışması süreci sonrası 2014 yılında doktora savunmamı yaptım ve PhD ünvanını da aldım. Doktora tez çalışmam 2017 yılında düzenlenen uluslar arası histoloji kongresinde poster sunumunda ikincilik ödülüne layık görüldü.

Eylül 2014’ten itibaren 1 yıl süreyle Çukurambar semtinde bulunan angora fizik tedavi merkezinde hekimlik ve mesul müdürlük yaptım.

2013 yılının başından itibaren kuru iğneleme, kinezyobantlama (kinesio taping), manuel terapi, nöral terapi eğitimlerini içeren uzun soluklu kurs maratonuna başladım. Manuel terapi eğitimi ve nöral terapi eğititimlerim için yaklaşık 2 yıl süreyle İstanbul’a gidip geldim. Manuel terapi eğitimimi Almanya’da Uluslararası Manuel/Muskoloskeletal Tıp Federasyonunun (International Federation for Manuel / Musculoskeletal Medicine– FIMM) başkanlığını yapmış Dr. Wolfgang von Heymann, Prof. Dr. Cihan Aksoy ve Prof. Dr Hüseyin Nazlıkul’dan alarak uluslararası manuel tıp uzmanı ünvanını aldım. Mayıs 2015’te Almanya’da toplam 10 gün boyunca önce Dr. Wolfgang von Heymann’ın kliniğinde manuel terapi hospitasyon kursuna ardından da 560 yıllık tıp fakültesi Emst-Moritz-Arndt üniversitesi anatomi kürsüsünde 4. Greifswald BNR (bilimsel nöral terapi ve regülasyon) sempozyumuna katıldım. Akabinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde akupunktur eğitim programına, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen ozon terapi, hipnoz, kupa-hacamat, mezoterapi sertifikalı eğitim programlarına katıldım ve sertifikalarını aldım.

Hastalarıma daha uzun zaman ayırabilmek, aldığım akademik nosyon ışıgında daha detaylı bir şekilde inceleyip değerlendirebilmek ve de eğitim programları ile edindiğim mesleki becerilerimi rahatça uygulayabilmek gibi kaygılarla özel muayenehanecilik sürecine yöneldim.